hero
Földi Bence

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 4 perc
Füstölgés a messzi-messzi galaxisban
Szeptember 21-én indul a már Magyarországon is elérhető Disney+ streaming-szolgáltatón a negyedik élőszereplős Star Wars-sorozat, az Andor. A 2016-os Zsivány Egyes: Egy Star Wars-történet egyik szereplőjének, Cassian Andornak az előzménysztoriját feldolgozó széria kapcsán érdemes lehet megnézni, az űrben játszódó fantasy világában miként viszonyultak a dohányzáshoz.

Bár a Star Warsról nem a pöfékelő űrlények jutnak elsőre az eszünkbe, az Amerikai Mozgóképszövetség (Motion Picture Association, MPA) felszólítására az Egy új remény Disney+-ra felkerült változata elé bekerült egy olyan felirat, amely figyelmeztet arra, hogy a filmben dohányoznak. S bár valóban nem szembetűnő, tényleg füstölögnek az egyik jelenetben: a kantinban vízipipához hasonlatos szerkezettel ereget füstöt egy karakter, akin még kicsit el is időzik a kamera. A Jedi visszatérben aztán a Star Wars világának egyik legnagyobb gengsztere, Jabba, a hutt tatuini sivatagban álló palotájában láthattunk még vízipipát.

Jabba, a hutt A Jedi visszatérben vízipipázott (Fotó: Lucasfilm)

Dohánytermékek a Star Warsban

Abba ne is menjünk most bele, mennyire eredeti egy távoli galaxis sivatagos környezetébe vízipipázó figurákat helyezni, viszont arról mindenképpen érdemes szólni, hogy nem csak ily módon fogyasztottak dohányterméket a Csillagok háborúja világában. Természetesen a Star Wars világának ma már Legendák névvel illetett felében fordul elő gyakrabban a dohányzás. Ezek azok a filmeket kiegészítő történetek, amelyek változó minőségben népesítették be Lucas fantáziavilágát térben és időben egyaránt.

Dannik Jerriko az Egy új reményben vízipipázott (Fotó: Lucasfilm)

A már emlegetett kantinjelenetben vízipipával pöfékelő fickó a Legendákban a Dannik Jerriko nevet kapta, akciófiguraként is megjelent, a csomagban pedig vízipipa-kellékeket is találhattak a rajongók. A Mos Eisley mesék című, magyarul 1996-ban megjelent antológiakötetben egy sztori Jerrikóról szól, amely a Nyakig levesben: A pipás meséje címet kapta. Sőt, az Egy új remény egy korai forgatókönyv-változatában maga Obi-Wan Kenobi is vízipipázott volna, ez végül nem került be a filmbe, ám a regényváltozatban benne maradt.

A Legendák világában ugyanakkor nemcsak vízipipák, hanem pipák is felbukkantak. Egy történet szerint A Jedi visszatér mackószerű lényei, az ewokok fából készült pipákat használtak (sőt, egy a filmben is feltűnt pipával a kezében), míg egy másik történetben egy agyagpipát használó vukiról is szó esett.

Az egyébként nem kifejezetten magas színvonalat képviselő Lando Calrissian és a Sharu varázskulcsa című regényben maga a szájhős szerencsejátékos is rágyújtott.

„Lando visszarakta a csészét a csészealjra, hátradőlt a süppedő fotelben, amit egy szolga hozott be neki, és nagyot szippantott az import cigarettából, amivel a kormányzó kínálta meg. (…) Lando ezzel szemben megpróbált lazítani: hátradőlt, és a cigarettáját kezdte szemlélni, ami rég kialudt, mivel nem szentelt neki elegendő figyelmet”

– olvashatjuk a regényben. A cigi egyébként már az 1977-es Star Wars képregénysorozatban felbukkant a messzi-messzi galaxisban. Tehát lényegében a franchise születése óta cigarettáznak a Csillagok háborúja világában.

Ugyanakkor itt-ott a filmeken túli kánon tartalmakban (azaz a Disney-felvásárlás után megjelent hivatalos könyvekben, képregényekben és más szellemi termékekben) is megjelent már a dohányzás. A klónok háborúja animációs sorozatban a Hutt Nagytanács egyik tagja, Arok, a hutt afféle elektronikus cigarettát szívott, míg Jabba unokatestvére, a szintén hutt Ziro rokonához hasonlóan vízipipázott. Rael Averros pedig jedi lovagként gyújtott rá egy chandrilai szivarra a Mester és tanítványa regényben.

A dohányzásellenes kampányfilm

1980-ban egy 30 és egy 60 másodperces Star Wars tematikájú, dohányzásellenes közérdekű közleményt is láthattak az amerikai tévénézők. Az Egyesült Államok egészségügyi és humán szolgáltatási minisztériuma által fizetett televíziós reklámfilm célja az volt, hogy felhívja a fiatalok figyelmét a dohányzás veszélyeire.

A 30 másodperces változat:

A 60 másodperces változat:

A kisfilmben C–3PO rajta kapja hű droidtársát, R2–D2-t, akinek a „kezében” égő cigarettát láthatunk. 3PO erre sorolni kezdi a dohányzás káros hatásait, majd végül megegyeznek abban, hogy jó példát kell mutatniuk az emberiség számára. A reklámfilmet nem más írta, mint 3PO megformálója, Anthony Daniels, amikor kórházba került és ki kellett hagyja A Birodalom visszavág premierjét. A színész maga is dohányzott, készült róla olyan forgatási fotó, amelyen a droidjelmezben látható, miközben egy stábtag meggyújtja a cigarettáját.

Anthony Daniels cigarettáját meggyújtja egy stábtag az Egy új remény forgatásán (Fotó: Reddit)

A jövőben nem lesz dohányzó Star Wars-karakter

Ahogy a közhangulat egyre inkább dohányzásellenessé vált, úgy szorulnak ki a nikotinfogyasztási formák a mozgóképek világából. Igaz ez a Star Warsra is: hiába jelent meg öt film és megannyi sorozatepizód a messzi-messzi galaxis eseményeiről az elmúlt évtizedben, a dohányzás nem, vagy csak elvétve bukkant fel bennük.

Mindez nyilvánvalóan nem véletlen: a Star Wars-filmeket gyártó Lucasfilmet egy évtizede felvásárló Disney akkori elnök-vezérigazgatója 2015-ben bejelentette, búcsút inthetnek a nézők a dohányzó karaktereknek. Bob Iger bejelentése szerint a történelmi alakok természetesen kivételt képeznek majd, ám a kitalált karakterek a továbbiakban nem lesznek dohányosok az általuk finanszírozott szórakoztatóipari termékekben.

Könnyen előfordulhat, hogy e szabály miatt hiúsult meg az, hogy Christian Alzmann egyik, A Mandalóri élőszereplős sorozat első évadához készült látványterve megelevenedjen a tévéképernyőkön. Alzmann látványtervén IG–11 droidot, egy blurrg nevű lényt és Kuiilt láthatjuk. Utóbbi vízipipázva mereng, miközben a droid „shisha boy”-ként igazgatja a parazsat. Rákérdeztünk a látványtervezőnél a Twitteren, hogy vajon az, hogy nem használták a dizájnját, összefüggésben áll-e az imént említett 2015-ös bejelentéssel, ám lapunk nyomdába adásáig nem reagált a megkeresésünkre.

A fentiek alapján nem várható, hogy a 2022. szeptember 21-én induló Andorban látunk majd dohányzó karaktereket. Az első három rész még aznap felkerül a Disney+-ra, utána hetente egy résszel folytatódik a 12 epizódos évad. S bár pöfékelő karaktert jó eséllyel nem láthatunk, a rajongók számára mindenképpen érdemes lesz rákukkantani a széria első évadára.

A cikk a Tobacco 2022/09-es számában jelent meg.