Becsült olvasási idő: 1 perc
Februártól nő a cigaretta jövedéki adója Szlovákiában

Hiába drágult sokat a cigaretta északi szomszédunknál, februártól újabb áremelkedés jöhet.

„Decemberben átlagosan mintegy 14 százalékkal volt magasabb a dohánytermékek ára az egy évvel korábbihoz képest”

– mondta Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője a pozsonyi Új Szónak. Mint írták, a drágulás hátterében a dohánytermékek adóterhelésével kapcsolatos uniós szabályok állnak, amelyek miatt Szlovákiában is nő a dohánytermékek jövedéki adója.

A cigaretták dobozonkénti jövedéki adója eléri a 2,54 eurót 2022. február elsejétől. 2017-ben ez a szám még 1,97 volt, tavaly 2,39 euró volt az adó mértéke. A szlovák pénzügyminisztérium szerint a fogyasztókra terhelik az adóemelkedést, így minden doboz cigaretta átlagosan 20 eurócenttel lesz drágább. Így átlagosan 4,1 euróba kerül majd egy doboz cigi Szlovákiában (igaz, a korábban elraktározott készletet az olcsóbb áron értékesíthetik március végéig).

„Az előzetes becsléseink szerint februártól átlagosan 30 centtel nőhet a cigaretta dobozonkénti ára”

– ezt már Ľubomír Bača, a dohánytermékek legnagyobb szlovákiai terjesztőjének számító GGT vezérigazgatója mondta pár napja a szlovák sajtónak. Azaz a pénzügyminisztériumban kiszámolt mértéknél is nagyobb drágulás jöhet.