A közelmúltban zárult le Brazília e-cigiről szóló nyilvános konzultációja, amelyhez több mint 13 000 beadvány érkezett. Tekintettel arra, hogy 2,2 millió e-cigi fogyasztó korábban dohányzott, az ártalomcsökkentést kutató szakértők arra kérik a kormányt, hogy ésszerű szabályozást hozzon – írja a Vaping Post.
Brazília jelenleg tiltja az e-cigarettával kapcsolatos kapcsolatos minden kereskedelmi tevékenységet, beleértve a gyártást, az értékesítést, az importot és a promóciót. A nyilvános konzultáció során azonban a nyilvánosság, a tudományos körök, a vállalkozások és más érdekelt felek véleményét kérték ki.
A konzultáció keretei között 92 javaslat érkezett külföldi országokból, egyebek között Kanadából és az Egyesült Államokból, ahol nem tiltják, csak szabályozzák a terméket. A brazil jogszabályok felülvizsgálatát az Anvisa főigazgatója, Antonio Barra Torres kezdeményezte.

Az Ipec 2023-as adatai szerint Brazíliában 6 millió felnőtt dohányos próbálta ki az e-cigit, és 2,2 millióan váltak rendszeres fogyasztóvá. Ez jelezte a nyilvános konzultáció szükségességét, amely viszont társadalmi vitákat indított el a szabályozás szükségességéről, amelynek jövőjét várhatóan jelentősen befolyásolja majd a folyamat.
Clive Bates, a dohányzás elleni küzdelem neves szakértője és az Egyesült Királyság vezető dohányzásellenes szervezetének korábbi igazgatója is ott volt a konzultációhoz benyújtott több ezer hozzászóló között. Azt mondta, hogy a biztonságosabb alternatívák betiltása súlyos politikai hiba, amely védi a cigarettakereskedelmet, elősegíti a dohányzás arányának fennmaradását, akár növekedését, illetve támogatja a feketekereskedelmet, ezáltal több kárt okoz, mint hasznot.
Rossz példaként merült fel Argentína, ahol 2011 óta tilos az e-cigaretta behozatala, forgalmazása és promóciója. Ezzel párhuzamosan 24,5%-os a dohányzási arány a lakosság körében, ami az egyik legmagasabb a világon, évente pedig körülbelül 225 000 argentin betegszik meg és közel 60 000-en halnak meg dohányzással összefüggő betegségekben.
