A Portal Spozywczy szerint Andrzej Domański lengyel pénzügyminiszter december 18-án kijelentette, hogy a pénzügyminisztérium fontolgatja a dohánytermékek, például a nikotintasakok áfájának emelését – írja a 2FIRSTS. A minisztérium jelenleg az Egészségügyi Minisztériummal együttműködve elemzi a helyzetet.
A miniszter kijelentette, hogy az Egészségügyi Minisztériumot aggasztják a nikotint tartalmazó termékek forgalmi adatai, a Pénzügyminisztérium pedig részletes elemzést végez. A politikusok szerint sok fiatalt vonzanak például az élénk színű, eldobható e-cigaretták, ami szerintük függőség kialakulásához vezethet. Bár egyesek „innovatív termékekként” emlegetik ezeket a termékeket, a miniszter szerint ez csak egy ügyes PR-taktika.

A miniszter kijelentette, hogy a nikotintartalmú termékek kérdésének kezelésében a Pénzügyminisztériumnak és az Egészségügyi Minisztériumnak szorosan együtt kell működnie, hogy átfogó elemzést végezzenek és felelős döntéseket hozzanak. Kiemelte, hogy a kormány szerepe nem az, hogy mindent betiltson, hiszen a felnőtteknek joguk van ahhoz, hogy bármilyen terméket válasszanak. Fontos azonban megjegyezni szerinte, hogy e termékek használata a fiatalok körében növekszik.
Ugyanakkor – ahogy erről mi is beszámoltunk – a tilalmi politikát sem vetik el a lengyel politikusok. Felmerült ugyanis a nikotintasakok esetében, hogy betiltsák ezen termékek forgalmazását Lengyelországban, míg az e-cigaretták forgalmazását jelentősen szigorítani akarják.
