Franciaországban betiltották a dohányzást olyan közterületeken, mint például a strandok, parkok és buszmegállók. A tilalom eredetileg 2025. július 1-jén lépett volna hatályba, ám a kormány hivatalos közlönyében június 28-án, szombaton közzétett rendelet előrehozta 29-ére, vasárnapra – írja a Le Monde.

A rendelet értelmében tilossá vált a dohányzás a könyvtárak, uszodák és iskolák közelében is, ugyanakkor a kávézók teraszai nem tartoznak a tilalom hatálya alá. A rendeletben nem említették az elektronikus cigarettákat, így feltehetően azok használata továbbra is engedélyezett a fent sorolt helyeken. A tilalom megszegőit 135 eurós (54 ezer forintos) bírsággal sújtják.
A kormány célja, hogy megvédje a fiatalkorúakat a passzív dohányzástól. „A dohánynak el kell tűnnie azokról a helyekről, ahol gyerekek vannak” – mondta májusban Catherine Vautrin egészségügyi és családügyi miniszter, hangsúlyozva „a gyerekek jogát a tiszta levegőhöz”.
