„Bár tudtuk, hogy nagy a baj, még is megrendülten értesültünk a szomorú hírről, hogy 2021. június 26-án kollegánk szervezete feladta a harcot” – írta a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége (MADOSZ) honlapján közzétett közleményében a cég.

Mint írják, Végső János a Balásházy János Mezőgazdasági Szakközépiskola elvégzése után 46 éven keresztül dolgozott Pallagon, a Dohánykutató Intézet Vetőmag Üzemében, majd annak megszűnése után az Agroport-D Kft. Vetőmag részlegén.
„Életének utolsó éveiben emberfeletti harcot vívott a gyilkos kórral, mely szervezetét megtámadta. Súlyos betegsége ellenére tovább dolgozott munkahelyén, mert szívügyének tekintette a dohány vetőmag fontosságát. Az évekig tartó harcban azonban a gyilkos kór győzött” – áll az Agroport-D közleményében. Mint írják, néhai kollégájuk temetéséről a család később ad tájékoztatást.
Az Agroport-D-ről |
„A magyarországi dohánykutatás első önálló intézménye az 1897-ben, Debrecen-Pallagon megalapított Dohánytermesztési Kísérleti Állomás volt, amely agrotechnikai és szárítási kísérletek mellett megindította a dohánynemesítést, megszervezte a dohányvetőmag-termesztést és feldolgozást. Az itt megkezdett munkát 1939-től az Országos Dohánytermesztési Kísérleti Intézet, majd a háború után újjászervezve, további feladatokkal kiegészítve 1951-től Dohánykutató Intézetként végezte. Az 1994-es privatizációt követően az intézet Dohánykutató és Minőségfejlesztő Intézet Rt. (DOKUT RT.) néven működött. A magyarországi dohánykutatás száz évet meghaladó történetében kiemelkedő fontosságú a nemesítés, új fajták előállítása, vizsgálata. Ezt a munkát korábban a kutatóintézet végezte 2005-ig, majd ezt követően az Agroport-D Kft. folytatja tovább, az előző évszázad kutatási eredményeire és tapasztalataira alapozva. Az Agroport-D Kft. főbb tevékenységei a nemesítés (burley és virginia), fajta-előállítás, az új fajtákhoz kapcsolódó agrotechnikai kutatások, vetőmag-termeltetés, feldolgozás, értékesítés és más innovációs feladatok végzése” – áll a cég honlapján. |
