Szeptember elsején, mindössze negyvenévesen elhunyt Szedlák Ádám – vagy ahogy mindenki ismerte, Kelt – szabadúszó újságíró, jelentette be a Facebookon szintén újságíró öccse, Szedlák Levente.
Szedlák Ádám 2008-tól 2013-ig az akkori Origo Techbázis rovatában írt és videós tartalmakon is dolgozott. Ezt követően a frissen alakult VS.hu tudományos-technikai újságírójaként, majd kulturális rovatának vezetőjeként folytatta. Az azóta már megszűnt portált 2016-ban hagyta el, ezt követően lett szabadúszó. Az utóbbi években jelentek meg írásai a 24.hu-n; a Magyar Narancsban; a Forbes-ban; társlapunkban, a Kreatívban; a HWSW-n; valamint a Tobaccóban és másutt is. Mindezek mellett workshopokat tartott a Független Médiaközpontban, közreműködött a Meti Heteor és a Hármas könyvelés című podkasztokban, valamint heti rendszerességgel jelentkező hírlevelet tartott fenn Rakasz néven, s Rakasz Extra néven Patreon-oldalt is működtetett.
Három egykori kollégája a HVG.hu-n megjelent nekrológjukban így emlékezett Szedlák Ádámra, azaz Keltre:
„Hitt az egyenlőségben és az elfogadásban: hogy ez pontosan milyen politikai címkének felel meg, az nem érdekes, de mindig harcosan kiállt a privilégiummal nem rendelkezők, a társadalom szélére sodródottak mellett. Technológiai kommentátorként különös érzékenységgel vette észre és tartotta számon, hogy az innovációt hogyan sajátítja ki a hatalom (legyen az a helyi, kínai vagy kaliforniai) a saját céljaira és hogyan használja fel azt a meglévő struktúrák megőrzésére. […] Akár írott, akár hangzóformátumú anyagokat készített, mindig az embert kereste a technológia és a termékek mögött: azt vallotta, hogy az eszközöket és technológiákat egyaránt az ember használja, aki sokkal-sokkal érdekesebb, mint az alkotásainak összessége. Remélem, hogy Ádámot is ezzel a mércével méri majd az utókor: több volt ő, mint a keze alól kikerülő médiatermékek színes csokra”
– írta Gálffy Csaba, Pohly Ferenc és Straub Ádám. Főszerkesztőnk, Földi Bence a blogján közzétett visszaemlékezésében pedig így írt:
„[…] elképesztően jó tollú és humorú újságírót veszített a magyar média. Aki pedig volt olyan szerencsés, hogy személyesen is ismerhette Szedlák Ádámot, az egy remek embert is. Kelt, hiányozni fog a világlátásod […]. Hiányozni fog a humorod. Hiányozni fogsz.”
Lapunk 2023/01-es számában „Mit keres a vámtiszt a cigiben?” címmel jelent meg írása, amely a fináncláb kifejezés körül forgott, s kiviláglik belőle stílusa és kíváncsisága. Ide kattintva elolvashatja. Tervben volt, hogy további cikkekkel örvendeztetje majd meg a Tobacco olvasóit, ám erre sajnos már nem lesz lehetőség.
Nyitókép: Szedlák Ádám / Twitter

