hero
Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Elhalasztották az egységes csomagolás bevezetését
A tervezettnél egy évvel később vezetik be a cigaretták egységes csomagolását Mianmarban.

Mianmar 12 hónappal elhalasztja az egységes dohánycsomagolás bevezetését – írja a Tobacco Journal International az Eco-business híradása nyomán.

Egy 2021 októberében kiadott egészségügyi minisztériumi utasítás értelmében Mianmarnak 180 nappal később, azaz 2022 áprilisában kellett volna bevezetnie az egységes dohánycsomagolást, amelyet a régi dohánycsomagolások 90 napos kivezetése követett volna (minderről itt írtunk tavaly ősszel). Az egységes csomagolás mellett a cigisdobozok elülső és hátsó felületére 75 százalékát kombinált egészségvédő figyelmeztetések kerültek – ez már meg is valósult.

Mianmar lett volna a harmadik ázsiai ország – Thaiföld és Szingapúr után –, amely bevezeti az egységes csomagolást. A nemzetközi és helyi dohánycégek azonban sikeresen lobbiztak azért, hogy a végrehajtási határidőt 2023 áprilisára tolják ki.

Ahelyett, hogy 12 hónappal elhalasztotta volna a végrehajtást, a kormánynak meg kellett volna büntetnie a dohányipari vállalatokat, ha nem tartják be az április 10-i határidőt. Ebből a rossz döntésből csak a dohányipar fog profitálni, míg a kormány és a mianmari emberek több betegséget, egészségügyi költséget, halálesetet és az ezzel járó társadalmi-gazdasági terhet fognak elszenvedni”

– mondta a halasztás kapcsán Dr. Ulysses Dorotheo, a Délkelet-ázsiai Dohányzás-ellenőrzési Szövetség ügyvezető igazgatója.

Mianmarban egyébként több mint nyolcmillió dohányos él, és a dohányzás évente közel 70 ezer polgár halálát okozza.

Magyarországon a cigaretták és vágott cigarettadohányok kerültek egységes csomagolásba 2021. január elsején. Ezt követően a Nemzeti Dohányboltok még eladhatták a készleteikben fellelhető, branded csomagolású termékeket is.

Nyitóképünkön egy szivarozó hölgy a mianmari Indein faluban (Fotó: Adobe Stock)