hero
Tobacco
Becsült olvasási idő: 1 perc
Egyre többen fogyasztanak hevített dohánytermékeket Magyarországon
Az elmúlt egy év tízszázalékos drágulásának hatására sem lett kevesebb dohányos.

Közel hatszorosára nőtt a hevített dohánytermékek fogyasztása a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) adatai szerint – írja a 24.hu.

2020 januárjában 38,3 millió szál hevítésre szánt dohányterméket adtak el a dohányboltokban, ehhez képest idén januárban ez a szám már 229,3 millióra növekedett. Éves szinten is nagymértékű növekedés figyelhető meg. Míg 2020-ban összesen 802 millió szálat adtak el ebből a terméktípusból, tavaly pedig 1594 milliót, idén csak júliussal bezárólag már 1446 millió szál fogyott a trafikok polcairól.

A hagyományos cigaretták piaca ugyanakkor csak mérsékelt, de tendenciaszerű csökkenést mutat. A 2020-as év első hét hónapjában 4,4 milliárd szál cigarettát adtak el, míg 2021 ugyanezen időszakában már csak 3,9 milliárd, idén júliusig pedig mindössze 3,8 milliárd szálat.

Ábra: 24.hu

Ugyancsak csökkenés figyelhető meg a finomra vágott dohány kapcsán is, melynek számai kétéves időtávlatban 10 százalékot estek, de a tavalyi adatokhoz képest is 4–5 százalékról beszélhetünk, ami nagyjából 15–30 tonna mínuszt jelent havi szinten az értékesítésben.

Ábra: 24.hu

Az adatok alapján megállapítható, hogy a dohánytermékek összességében nem lehet csökkenést megfigyelni. Ugyanis a hevített dohánytermékek növekedése, illetve a hagyományos cigaretta és a vágott dohány esetében bekövetkezett csökkenés nagyjából kiegyenlítik egymást. Ezen felül valószínűsíthető, hogy a különböző szabályozások és az infláció által bekövetkezett áremelkedés sem csökkentette jelentősen a dohányosok számát.

Nyitókép: Nemzeti Dohánybolt Budapesten (Fotó: Földi Bence / Tobacco)