Becsült olvasási idő: 1 perc
Drágul a cigaretta Ausztriában

Örülhetnek az osztrák határ közelében működő Nemzeti Dohányboltok: 2022. április elsejétől a jövedékiadó-emelés miatt drágábbak lesznek a cigaretták „a sógoréknál”.

2022. április 1-jén emelkedik a dohányokra vonatkozó jövedéki adó Ausztriában, és ezzel együtt a cigaretta ára is – írja a Tobacco Journal International a Tiroler Tageszeitung híradása nyomán.

A JTI március 18-án megerősítette a dobozonkénti 0,20 eurós emelést, de egyes termékek fél euróval is drágább lesz dobozonként. A hírek szerint a BAT Austria és az Imperial Tobacco is emelni fogja az árakat, bár ezt hivatalosan senki sem erősítette meg.

Az előző évben mintegy 2,1 milliárd euró folyt be az állami költségvetésbe a dohánytermékek jövedéki adójából az osztrák költségvetésbe – az áfával együtt ez még 2,7 milliárd euró is volt. A 2020-as évben ez áfa nélkül még 2,6 milliárd euró volt. Hannes Hofer, a Monopolverwaltung (Monopólium Hivatal) ügyvezető igazgatója úgy becsüli, hogy

az eladások 2022-ben „visszatérnek a Covid előtti szintre”.

Jelen állás szerint az osztrákok 21 százaléka dohányzik naponta. Minden Ausztriában eladott doboz cigarettából az állam az eladási ár mintegy 77 százalékát kapja meg adó formájában, a többi a gyártókhoz, nagykereskedőkhöz és dohányboltokhoz kerül. Egy doboz tavaly átlagosan 5,34 euróba (kétezer forintba) került. A cigarettaárak évek óta folyamatosan emelkednek.