Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Drága lesz cigicsikket eldobni az ausztriai játszótereken

Bécs után egész Ausztriában tilos lesz dohányterméket eldobni a játszótereken.

Ausztria-szerte tilos lesz cigarettacsikkeket és kapcsolódó dohánytermék-maradványokat eldobni a gyermekjátszótereken 2026. augusztus 20-tól – írja a Die Presse az APA hírügynökség nyomán.

Az osztrák parlament egészségügyi bizottsága által elfogadott jogszabály szerint a szabály megszegői 500 eurós (177 ezer forint) közigazgatási bírságra számíthatnak, ismételt jogsértés esetén pedig a büntetés akár 2000 euróra (708 ezer forint) is emelkedhet. A játszótereken figyelmeztető táblák hívják majd fel a figyelmet az új előírásokra.

Játszótér Bécsben 2026 márciusában (Fotó: Gunnar Ridderström / Unsplash)

A nemdohányzók védelméről szóló törvény módosítását a jobboldali Osztrák Néppárt (ÖVP), a baloldali Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ), a liberális NEOS és a Zöldek támogatásával fogadták el.

Ulrike Königsberger-Ludwig (SPÖ) egészségügyi államtitkár hangsúlyozta, hogy a nikotinmérgezések száma jelentősen nő, és az esetek 58 százaléka a négy év alatti gyermekeket érinti. Mint fogalmazott, a rendelkezés a gyermekek védelmét szolgálja.

A szövetségi kormány az új jogszabállyal egyébként a bécsi gyakorlatot követi, ahol a játszótereken már jelenleg is teljes dohányzási tilalom van érvényben.