Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Desszert és ital járt a cigicsikkekért cserébe egy holland fesztiválon

A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a cigarettacsikkek okozta környezetszennyezésre

Cigarettacsikkekkel is lehetett fizetni egy holland fesztiválon: az amszterdami WasteBar nevű food truck poffertjesért, vagyis mini holland palacsintáért cserébe fogadta el az összegyűjtött hulladékot. Húsz csikkért egy adag édesség, tízért ital járt, de műanyag szeméttel is lehetett fizetni – írja a The Guardian.

A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a cigarettacsikkek okozta környezetszennyezésre. Világszerte évente több mint 4,5 billió csikk kerül a természetbe, amelyek műanyagot, nehézfémeket és mérgező anyagokat tartalmaznak. Hollandiában az önkormányzatok évente mintegy 36 millió eurót költenek eltakarításukra.

Képünk illusztráció (Fotó: Julia Engel / Unsplash)

A projektet a holland Noreen van Holstein indította el, aki korábban Indiában szervezett hasonló akciókat. A WasteBar 2022 óta több mint 50 rendezvényen jelent meg, és eddig több mint félmillió csikket gyűjtött össze. Egyetlen fesztiválnapon a résztvevők 6000 csikket szedtek össze.