Cigarettacsikkekkel is lehetett fizetni egy holland fesztiválon: az amszterdami WasteBar nevű food truck poffertjesért, vagyis mini holland palacsintáért cserébe fogadta el az összegyűjtött hulladékot. Húsz csikkért egy adag édesség, tízért ital járt, de műanyag szeméttel is lehetett fizetni – írja a The Guardian.
A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a cigarettacsikkek okozta környezetszennyezésre. Világszerte évente több mint 4,5 billió csikk kerül a természetbe, amelyek műanyagot, nehézfémeket és mérgező anyagokat tartalmaznak. Hollandiában az önkormányzatok évente mintegy 36 millió eurót költenek eltakarításukra.

A projektet a holland Noreen van Holstein indította el, aki korábban Indiában szervezett hasonló akciókat. A WasteBar 2022 óta több mint 50 rendezvényen jelent meg, és eddig több mint félmillió csikket gyűjtött össze. Egyetlen fesztiválnapon a résztvevők 6000 csikket szedtek össze.
