Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Csökkentette a hevített dohány adóját, kritikák kereszttüzében az új-zélandi politikus

A legtöbben azzal támadják az egészségügyi miniszterhelyettest, hogy a dohánycégek kezére játszik.

Casey Costello, Új-Zéland egészségügyi miniszterhelyettese határozottan tagadja, hogy bármi köze lenne a dohányiparhoz, miután egészségügyi kutatók megkérdőjelezték szavahihetőségét egy közelmúltbeli fórumon – írja a Tobacco Asia.

A minisztert nemrégiben bírálatok érték, amiért július 1-jei hatállyal 50%-kal csökkentette a fűtött dohánytermékek jövedéki adóját, amivel a dohányzás vonzóbb alternatívájává kívánta tenni ezeket a termékeket. Ezen felül a munkáspártiak füstmentes generációs politikáját is „dajkaállami ostobaságnak” nevezte.

A kritikusok szerint döntés hátterében a dohányipari vállalatok lobbitevékenysége áll.

Képünk illusztráció (Fotó: Vectonauta / Freepik)

Costello erre válaszul kiemelte az Új-Zéland által a fiatalok dohányzásának visszaszorítása terén elért eredményeket, megjegyezve, hogy a legtöbb fiatal nem érdeklődik a dohányzás iránt, a 17 év alattiak 88%-a még soha nem próbálta ki. Úgy véli, hogy az országban már kialakulóban van a füstmentes generáció, és bizakodását fejezte ki, hogy Új-Zéland megnyeri a dohányzás elleni harcot.

Szerinte az igazi kihívást most a tartósan dohányzók jelentik, különösen a 45-64 évesek, akik már hosszú évek óta füstölnek. A jövőben arra összpontosít, hogy a kormányzati intézkedések, a marketingkampányok és a támogató szolgáltatások e csoport leszokását segítsék.