Tobacco

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 1 perc
Csak a kávét lehet majd kávénak nevezni Szerbiában
Júniustól kizárólag azt a terméket lehet kávénak nevezni Szerbiában, amely kizárólag kávészemekből készült, és nem tartalmaz semmilyen más anyagot.

A szerb sajtó a napokban nagy terjedelemben foglalkozott az új szabályozással, amely miatt megváltozik az eddig kávénak nevezett termékek elnevezése – írja az MTI.

Szerbiában a legtöbben az úgynevezett török kávét fogyasztják, amelynek során a finom porrá őrölt kávét edényben felfőzik és a zaccal együtt öntik a csészébe. Azzal, hogy porrá őrlik a kávét, lehetőség nyílik arra, hogy a kávéba más, porrá őrölt anyag is kerüljön – általában valamiféle gabona őrleménye. Eddig a csomagolt kávéban a kávészemek mellett szóját, babot, borsót, csicseriborsót, árpát vagy cikóriát is lehetett találni. Május 31-ével viszont ez megszűnik.

Képünk illusztráció (Fotó: Nathan Dumlao / Unsplash)

Június 1-től kávénak csak azt lehet nevezni, ami száz százalékban kávészemekből készült, és ha a termék mást is tartalmaz, akkor azt a csomagoláson egyértelműen fel kell tüntetni – közölte a szerbiai közszolgálati televízióban Branislav Raketic, a szerb mezőgazdasági minisztérium illetékese.

Abban az esetben, ha a keverékben 50 százaléknál több kávé van, akkor a megnevezésben szerepelnie kell annak a megjelölésnek, hogy „kávéalapú készítmény”, és jól látható helyen fel kell tüntetni, hogy mivel dúsították. Ha pedig kevesebb mint 50 százalék a kávé aránya, akkor például árpa esetén azt kell ráírni, hogy „árpaalapú készítmény kávéval”.

A szabályozást másfél évvel ezelőtt fogadták el. Szerbia 460 kávétermelőjének 18 hónapja volt arra, hogy módosítsa a csomagolásait.