Az ukrán korrupcióellenes hivatal (NABU) gyanúsítottként értesítették az Állami Határőrszolgálat (SBGS) korábbi vezetőjét, Szerhij Vasziljovics Gyeinekót; egy határátkelőhelyi osztály vezetőjét, Olekszandr Maruscsakot; valamint egy harmadik, meg nem nevezett volt tisztviselőt vesztegetés elfogadásának gyanújával – írja az ukrán LIGA.net.
A NABU szerint a tisztviselők kenőpénzért cserébe akadálytalan határátlépést biztosítottak. A bíróság jelenleg az érintettekkel szembeni kényszerintézkedések kérdéséről dönt.

A nyomozás megállapította, hogy 2023-ban egy bűnözői csoport cigarettacsempészést szervezett Ukrajnából Európába, amelyben a határőrszolgálat magas rangú vezetői közvetlenül részt vettek. Július és november között legalább 204 000 euró (78 millió forint) kenőpénzt kaptak 68 jármű ellenőrzés nélküli áthaladásáért, járművenként 3 000 eurós (1,14 millió forintos) díjazással. A tevékenység leplezésére cseh és osztrák rendszámú autókat használtak, amelyekre diplomatarendszámra emlékeztető rendszámtáblákat szereltek, az utasok pedig diplomata-útlevéllel rendelkeztek – ők gyakran európai szolgálatot teljesítő ukrán diplomaták családtagjai voltak. Mindezek lehetővé tették az uniós határ- és vámellenőrzések elkerülését.
A NABU azt is feltárta, hogy az érintett határőrvezetők korábban olyan diplomatákkal szolgáltak együtt, akiknek rokonai később részt vettek a rendszerben. Maruscsak külön ügyben is gyanúsított: állítólag 355 000 dollár (109,2 millió forint) kenőpénzt adott az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) egyik tisztjének az illegális tevékenységei eltussolására.
Január elején Volodimir Zelenszkij elnök egyébként utasította a belügyminisztert, hogy terjesszen elő jelölteket Gyeineko leváltására. Január 4-én hivatalosan is felmentették Gyeinekót az SBGS vezetői posztjáról, majd ugyanazon a napon a belügyminiszter tanácsadójává nevezték ki.
