A képviselők 174 támogató szavazattal, egyhangúlag elfogadták a gyermekek egészségének megőrzéséről szóló javaslatot, amelynek értelmében tilos tizennyolcadik életévet be nem töltött fiatalnak energiaitalt értékesíteni, illetve kiszolgálni – írja az MTI.
Az Országgyűlés honlapján elérhető összesítés szerint 12 képviselő előre bejelentett módon hiányzott a szavazásról, míg 13-an nem szavaztak a kérdésben, köztük négy fideszes képviselő is (Csibi Krisztina, Farkas Sándor, Koncz Zsófia és Selmeczi Gabriella). Az ellenzékiek közül az ismertebb nem-szavazók között olyanokat találunk, mint Brenner Koloman (Jobbik), Cseh Katalin, Orosz Anna (mindkettő Momentum), Toroczkai László (Mi Hazánk) és Ungár Péter (független – LMP).
A szabályozás (PDF) megsértőire ugyanazok a szankciók vonatkoznak, mint az alkoholtartalmú ital, a dohánytermék, illetve a szexuális termék értékesítésére vonatkozó szabályok megszegőire. A törvény a kihirdetését követő 30. napon, azaz várhatóan június elején lép hatályba.
A kiskorúaknak történő energiaital-értékesítés betiltásának történetét a Tobacco 2025/04-es számában foglaltuk össze.
Ezzel indokolták
Az indoklás szerint a 18 év alatti korosztályban folyamatosan növekszik az energiaitalt fogyasztók aránya, a közelmúltban készült felmérések szerint a középiskolás és felső tagozatos diákok 10 százaléka napi rendszerességgel fogyaszt energiaitalt. Az elmúlt években több száz olyan eset volt, amikor energiaital túlfogyasztása miatt fiatalok orvosi ellátásra szorultak – írta az MTI idézve az indoklást.
A rendelkezésre álló szakértői álláspontok (Magyar Kardiológusok Társasága, Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ) egybehangzóan állítják, hogy a fiatalok túlzott energiaital-fogyasztása szív- és érrendszerre gyakorolt hatása következtében jelentős veszélyt jelent az egészségre. Az energiaital és az alkohol együttes fogyasztása végleges károsodást okozhat a májban, a szívben és a vesében is – olvasható az indoklásban.
MESZ: Hasonló tilalmat a kávéra és a kólára
A szavazást követően közleményt adott ki a Magyar Energiaital Szövetség (MESZ), amely annak ellenére, hogy a GVH tavaly eljárást indított a feltehetően megtévesztő kommunikációjuk miatt, ismét egészségesnek nevezte az energiaitalokat.
„A rendelkezés nem az energiaitalok betiltásáról szól: Magyarországon az energiaitalok továbbra is legálisan forgalmazhatók és fogyaszthatók. Az új szabályozás kizárólag a 18 év alattiak vásárlását korlátozza, a felnőtt fogyasztókat nem érinti. […] Az energiaitalok azoknak az egészséges felnőtteknek készülnek, akiknek gyors energiára és éberségre van szükségük, vitaminokkal kiegészítve. […] Az energiaitalok egyik fő összetevője, a koffein fogyasztása gyermekek számára semmilyen formában nem ajánlott. Fontos hangsúlyozni, hogy a koffein hatása minden italban azonos – legyen szó kávéról, kóláról vagy energiaitalról. […] Egy 2025-ben publikált átfogó tanulmány szerint a 18 éven aluliak fő koffeinforrása a kávé (48,6 mg/nap), ezt követi a kóla (21,2 mg/nap), majd a tea (9,6 mg/nap). Az energiaitalok csupán a negyedik helyen szerepelnek (8,2 mg/nap). Mindez azt jelzi, hogy a fiatalok koffeinbevitelének legnagyobb részéért nem az energiaitalok, hanem más, jelenleg korlátozás nélkül hozzáférhető termékek felelősek”
– fogalmazott közleményében a MESZ. Megjegyezték, bíznak abban, hogy a gyermekek egészségének érdekében más magas koffeintartalommal bíró italokat, mint a kávét és a kólát, hasonló szabályozás alá vonnak a jövőben. „A Magyar Energiaital Szövetség továbbra is elkötelezett a tudományos alapú párbeszéd, a hiteles tájékoztatás és a biztonságos, minőségi energiaital-fogyasztás előmozdítása mellett” – zárta közleményét a feltételezhetően megtévesztő kommunikációja miatt GVH-vizsgálattal sújtott MESZ.
HELL: Tiltás helyett edukáció
„Európában mindössze négy országban létezik hasonló jogszabály, ám a nemzetközi tapasztalatok alapján ezek hatása továbbra is kérdéses” – kezdte lapunknak is elküldött keddi közleményét a HELL, amely jelezte, felelős gyártóként figyelemmel kíséri a szabályozási környezet változásait.
„Az energiaital megfelel a szigorú magyar és uniós élelmiszerbiztonsági előírásoknak, ezt a NÉBIH vizsgálatai is megerősítik. A koffein valóban nem ajánlott gyermekek számára – ez azonban minden koffeintartalmú italra igaz, beleértve a kávét és a kólát is”
– áll a közleményben, amely a konkurens Red Bull sikerét is megemlítette: a HELL szerint Ausztria példaértékű, mert támogatta, hogy egy ottani márka globális sikert arasson. Jelezték, a magyar sikermárkáknak olyan szabályozási környezetre lenne szükségük, amely támogatja versenyképességüket a hazai és a nemzetközi piacokon.
„Meggyőződésünk, hogy a most elfogadott korlátozás nem feltétlenül a leghatékonyabb eszköz a fiatalkorúak egészségének védelmére. Úgy véljük, hogy a tudatos fogyasztói döntések elősegítését célzott tájékoztatással és edukációval érdemes támogatni – ez hosszú távon is fenntartható és arányos megközelítést jelentene”
– húzta alá a HELL.
Nyitóképünk illusztráció (Fotó: Patriot Energy Drink / Unsplash)

