Peter Both gelsenkircheni rendőrfőnök így nyilatkozott a brit Mirrornak a 2024 nyarán rendezett németországi labdarúgó-Európa-bajnokság Anglia–Szerbia csoportmeccse kapcsán:
„Nem titkolom, hogy tárgyalunk arról, hogy betiltsuk az alkoholfogyasztást a stadionban. Egy olyan ember szemüvegén keresztül, aki a biztonságért és aznap a rendőrség bevetéséért felelős, jónak találnám ezt a lépést. Vizsgáljuk, hogy jelenleg milyen mértékben tudjuk alkalmazni az alkoholtilalmat a nyilvános helyeken. Elvileg Németországban szabadon lehet alkoholt fogyasztani az utcán, de a nagy területeken, ahol a szurkolók túlzsúfolt helyeken gyűlnek össze, meg akarjuk tiltani mindezt.”
Bár Angliában tilos a nézőtéren alkoholt fogyasztani, Németországban ez engedélyezett. Ugyanakkor egyes magas kockázatú mérkőzéseken a Bundesligában is megtilthatják az alkoholfogyasztást a nézőtéren.
Sörgyártó az egyik főszponzor
Egyébként szeptemberben jelentették be, hogy a német Bitburger lesz a 2024. június 14.–július 14. közötti sportesemény (amelyre a magyar válogatott is kijutott) hivatalos partnere. Ennek értelmében a stadionokban és szurkolói zónákban Bitburger söröket lehet majd vásárolni, köztük alkoholmentes verziót is. Guy-Laurent Epstein, az UEFA marketingigazgatója akkor elmondta:
„Az UEFA nagyon örül a Bitburgerrel való partnerségnek az UEFA EURO 2024-re, amely egy jól ismert, nagy múltú és nagy futballhagyományokkal rendelkező német sörmárka. A németországi UEFA EURO 2024 nagy ünnep lesz – a helyi és külföldi futballszurkolók a stadionokban és a szurkolói zónákban a Bitburger frissítő söreinek változatos választékára számíthatnak, miközben izgalmas meccseket néznek, és maradandó emlékeket visznek magukkal.”
Katari és párizsi lépések
A tavalyi katari futball-vb-n az utolsó pillanatban jelentették be, hogy a stadionokban nem lehet majd alkoholt vásárolni, annak ellenére, hogy az amerikai Budweiser volt az esemény egyik főszponzora. A cég ezt követően felajánlotta a későbbi vb-győztesnek azt a sörmennyiséget, amelyet nem tudott eladni a stadionokban. A tavalyi téli vb-nek egyébként a sörgyártók nem örülhettek, ugyanis jóval kevesebb sör fogyott a torna alatt, mint a 2021-es Eb idején.
Idén júniusban bejelentették, hogy a 2024-es párizsi olimpia és paralimpia egyik versenyhelyszínén sem fognak alkoholt árusítani. Egy több mint 30 éves előírás értelmében tilos az alkoholtartalmú italok forgalmazása a franciaországi sportlétesítményekben, viszont a 2023. szeptember–októberi rögbi-világbajnokság szervezői mentességet kértek és kaptak is arra, hogy a vb idején sört értékesíthessenek. Az olimpia és paralimpia szervezői viszont úgy határoztak, nem kérnek felmentést a vonatkozó törvény alól.
Nyitókép: A gelsenkircheni Veltins Arena 2017-ben (Fotó: Dominik Kuhn / Unsplash)

