Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Betiltatnák a beltéri dohányzást Szerbiában

A nemdohányzók lobbiszervezete szerint a dohányfüst elleni védelemről szóló törvény végrehajtása gyakran következetlen.

A Szerbiai Nemdohányzók Nemzeti Kezdeményezése (NINS) sürgeti a dohányfüst elleni védelemről szóló törvény azonnali módosítását, amely minden zárt térre, így a vendéglátóhelyekre is kiterjesztené a dohányzási tilalmat – írja a Szabad Magyar Szó.

A május 6-i Asztmaellenes Világnap alkalmából kiadott közleményükben hangsúlyozták: szükség lenne a szigorúbb törvényekre és ellenőrzésre, különösen a köz- és állami intézményekben. Emellett egyértelmű, tudományosan megalapozott szabályozást követelnek a dohány- és nikotintartalmú termékekre vonatkozóan.

Belgrádi látkép (Fotó: Maria Ivanova / Unsplash)

A NINS felhívta a figyelmet arra, hogy bár létezik törvény a dohányfüst elleni védelemről, annak végrehajtása gyakran következetlen és figyelmen kívül hagyott, ami a lakosság egészségét súlyosan veszélyezteti. Szerintük a dohányzás számos közintézményben és tömegközlekedési eszközön továbbra is mindennapos, a vendéglátóhelyeken pedig jogilag még mindig megengedett. Kiemelték, hogy Szerbiában a lakosság körülbelül 10%-a szenved asztmás panaszoktól, számukra a passzív dohányzás nem csupán kellemetlenség, hanem közvetlen életveszélyt jelenthet.