Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Az elmúlt évtizedben 20 százalékkal nőtt a csomagolási hulladék mennyisége az EU-ban

2021-ben átlagosan minden EU-s polgár 189 kg csomagolási hulladékot termelt.

2021-ben átlagosan minden EU-s polgár 189 kg csomagolási hulladékot termelt. Tíz év alatt ez a mennyiség több mint 20%-kal nőtt – olvasható az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodájának közleményében.

A számok országonként eltérőek, a horvátországi 74 kg-tól az írországi 246 kg-ig.

2021-ben az EU-ban összesen 84,3 millió tonna csomagolási hulladék keletkezett, 4,8 millió tonnával több, mint egy évvel korábban. A legtöbb papír és karton (40,3%) volt, ezt követte a műanyag (19%), az üveg (18,5%), a fa (17,1%) és a fém (4,9%).

2021-ben a csomagolási hulladék mintegy 64%-át újrahasznosították, és mintegy 80%-át hasznosították, ami azt jelenti, hogy a hulladékot így vagy úgy kezelték, hogy a jövőben hasznos célt szolgálhasson (ide tartozik az újrahasznosítás is).

Képünk illusztráció (Fotó: Gera Kulik / Unsplash)

A Parlament környezetvédelmi bizottsága 2023 októberében fogadta el álláspontját. A képviselők szeretnék:

  • a nagyon könnyű műanyag zacskók árusításának betiltása
  • konkrét hulladékcsökkentési célokat a műanyag csomagolásokra vonatkozóan
  • ösztönözni az újrafelhasználási és utántöltési lehetőségeket azáltal, hogy konkrét kritériumokat határoznak meg az újrafelhasználható csomagolásra, és lehetőséget biztosítanak a fogyasztók számára, hogy saját tároló edényeiket használják az élelmiszerek és italok elvitelére
  • tiltsák be a tartósan megmaradó szennyező anyagokat (más néven „örök vegyi anyagokat”), amelyeket az élelmiszerek tűz- vagy vízálló csomagolására használnak, és amelyek hatással lehetnek egészségünkre.

A Parlament a 2023. november 20–23-i plenáris ülésén szavaz a témáról. Ezt követően a képviselők készen állnak arra, hogy tárgyalásokat kezdjenek a Tanáccsal a jogalkotási szövegről.