Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 2 perc
Az e-cigik melegednek túl a legtöbb esetben a repülőkön egy friss jelentés szerint

Az utasok ugyanakkor nem szabályszerűen szállítják repülőn a készülékeket.

A lítium-ion akkumulátorral működő készülékek egyre gyakrabban túlmelegednek a légi járatokon, és az utasok gyakran a feladott csomagokba teszik azokat. A raktérbe került készülékek túlmelegedésük esetén tüzet okozhatnak – írja az Associated Press hírügynökség.

A túlmelegedési incidensek száma 2019 és 2023 között 28%-kal nőtt az Amerikai Egyesült Államokban, bár az ilyen események továbbra is viszonylag ritkák – áll az UL Standards & Engagement nevű, biztonsági szabályozásokkal foglalkozó vállalat hétfőn közzétett jelentésében. Az UL Standards & Engagement a megállapításait 35 utas- és teherszállító légitársaság, köztük a 10 vezető amerikai utasszállító közül kilenc adataira alapozta.

Az esetek 60%-ában a túlmelegedés – az úgynevezett „termikus elszabadulás” – annak az utasnak az ülése közelében történt, aki a készüléket a fedélzetre vitte.

Képünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

A jelentés szerint az elektromos cigaretták gyakrabban melegedtek túl, mint bármely más eszköz. A tanulmányhoz megkérdezett utasok több mint egynegyede mondta, hogy az e-cigarettákat és hordozható töltőket a feladott poggyászban helyezi el – mindez ellenkezik a szövetségi törvényekkel.

A Közlekedésbiztonsági Hivatal tiltja az e-cigaretták, valamint a lítium-ion akkumulátorral ellátott töltők és powerbankek elhelyezését a feladott poggyászokban, de a kézipoggyászokban engedélyezi azok szállítását. A szabály pontosan azért létezik, mert a rakománytérben keletkező tüzet nehezebb lehet észlelni és eloltani.

A repülőgépeken a leggyakrabban használt lítium-ionos eszközök a telefonok, laptopok, vezeték nélküli fejhallgatók és táblagépek. A bejelentett túlmelegedési incidensek mintegy 35%-a e-cigarettákat, 16%-a pedig powerbankeket érintett. Ugyanakkor egy 2023. februári cikkünkben említett adatok szerint a 2022-es incidensek esetében szintén 35%-ért voltak felelősek az e-cigik, azaz nem mutatkozik növekedés az arányokban.

Az e-cigik akkumulátorai egyébként a szárazföldön is okoznak gondokat és emiatt veszélyt jelentenek. Tavaly nyáron számoltunk be arról, hogy brit szakértők szerint az újra nem tölthető e-cigaretták felelősek az újrahasznosító üzemekben az elmúlt évben bekövetkezett tűzesetek drámai emelkedéséért. Az újrahasznosító cégek olyan sok eldobható e-cigivel küzdenek, hogy nehezen tudják biztosítani létesítményeiket. Néhány cég mesterséges intelligenciát használ az e-cigik és lítiumion-akkumulátoruk felismerésére, valamint hőkamerákat és automatikus habszórókat telepítenek létesítményeikbe, hogy megelőzzék és kezeljék a tűzeseteket. Miközben egyébként egy tavaly decemberi cikkünk szerint az eldobhatónak nevezett e-cigik akkumulátorait rengetegszer újra lehetne tölteni, nem kellene kidobni.