Egy parlament bizottság arra figyelmezteti a skót kormányzatot, hogy az eldobható e-cigaretta betiltása elégtelen lehet a fiatalok körében tapasztalható fogyasztás kezeléséhez – írja az STV News.
Az Egészségügyi, Szociális, Gondozási és Sportbizottság levélben fordult Jenni Minto közegészségügyi miniszterhez, hogy kifejezze aggályait az e-cigi elérhetőségével és a rájuk vonatkozó szabályozással kapcsolatban.
Ez azután történt, hogy szakértői csoportok olyan bizonyítékokat szolgáltattak, amelyek szerint aggasztóan növekszik az e-cigit használó fiatalok száma: a becslések szerint 2022-ben a 13 évesek 10%-a használt ilyen terméket, míg 2015-ben ez az arány mindössze 1% volt.
A skót kormány jelenleg az eldobható e-cigaretta betiltásán dolgozik, amelyet leghamarabb 2025-re lehetne bevezetni. A bizottság levele idézi Dr. Garth Reid, a Public Health Scotland közegészségügyi tanácsadójának állításait, aki szerint az eldobható e-cigi betiltása, önmagában nem elégséges.

A bizottság aggodalmát fejezte ki amiatt is, hogy a kereskedelmi szabványok hatáskörének hiánya miatt nincs megfelelő mechanizmus a tiltott NVP-k ellenőrzésére, és a minisztert felszólította, hogy ismertesse, hogyan tárgyalja a határokon átnyúló kérdéseket az Egyesült Királyság kormányával.
„Eltökéltek vagyunk abban, hogy fellépjünk a fiatalok e-cigi használatával szemben, ezért indítottuk el a közelmúltban marketingkampányunkat, hogy tájékoztassuk a szülőket, gondviselőket és iskolásokat a veszélyekről. Azért dolgozunk, hogy 2034-re Skóciában dohányfüstmentes generáció éljen, és amint azt a nemrégiben közzétett dohány- és e-cigi keretrendszerünk is kiemeli, számos intézkedést fogunk mérlegelni, egyebek között az eladási korhatár szigorúbb ellenőrzését”
– mondta Jenni Minto szerda esti nyilatkozatában
