Árat emelnek egyes cigarettagyártók Romániában, idén más másodjára – írja a Spotmediaalapján a Transtelex.
Az év elején a kormány 1000 szál cigarettára közel 673 lejes (kb. 52 ezer forintos) jövedéki adót állapított meg, ami magasabb, mint tavaly. Április 1-je óta a pénzügyminisztérium emelte a jövedéki adó egyik összetevőjét, ami alapvetően nem emelte volna az árat, ám néhány cigarettagyártó bejelentette, hogy árat emel. A kiskereskedők már megkapták az új árlistákat, minden doboz cigaretta egy lejjel (kb. 80 forinttal) drágul.

„Megérkeztek az értesítések, ez már a második áremelés. Januárban egy lejjel emeltük az árakat, most pedig újabb egy lejjel. Nem kérdezik meg tőlünk, hogy elégedettek vagyunk-e a vételárral, elégedettek vagyunk-e az eladási árral. Ha nem tetszik, akkor nem árulunk többé cigarettát”
– mondta Feliciu Paraschivo, a Kis- és Középkereskedők Szövetségének alelnöke.
A cigarettagyártók eddig nem közölték az áremelések oká, ami az e-cigarettákat nem érinti.
„Fennáll a veszélye annak, hogy a feketepiac növekedni fog. A cigaretta jövedéki adója az áfával együtt a teljes eladási ár 60-70%-át teszi ki. Minél magasabb az adó, annál inkább nő a hajlam ennek kijátszására”
– figyelmeztetett Adrian Bența adótanácsadó.
