Texas állam 2019-ben enyhítette a kendertermesztéssel kapcsolatos korábbi szabályozásait. Ugyanakkor az akkor elfogadott törvényben továbbra is tiltotta az elszívásra szánt kender termesztését és feldolgozását. A forgalmazást és a fogyasztást ugyanakkor nem tiltotta meg, azaz csak a texasi kendertermesztők jártak rosszul, a más államokban működők nem. 2020-ban emiatt texasi kendertermesztők beperelték a helyi egészségügyi minisztériumot, mert úgy vélték, a tilalom Texas alkotmányába ütközik. Úgy érveltek, a tilalom miatt komoly gazdasági hátrányba kerültek más államok kendertermesztőivel szemben. Hozzátették, a tilalom jelentős kárt is okoz az államnak, hiszen az elszívható kender iránti kereslet Amerika-szerte ugrásszerűen megnövekedett.

Ebben az ügyben hozott ítéletet augusztus 23-án az illetékes kerületi bíróságon dolgozó Livingston bíró – írja a Tobacco Law Blog. A bíró hétfői ítéletében kimondta, az elszívható kender termesztésére és feldolgozására vonatkozó tilalom valóban Texas állam alkotmányába ütközik. Livingston bíró a vonatkozó szakaszt semmisnek nyilvánította, a felekkel közölt ítélethez ugyanakkor nem csatolt indoklást.
Texas állam egyelőre nem közölte, hogy fellebbez-e az ítélettel szemben. Ha nem, a texasi kendertermesztők komoly győzelmet arattak, s kivehetik a részüket a bimbózó elszívhatókender-piacból. Emellett példát mutathatnak olyan államok – mint például Louisiana – kendertermesztői számára, ahol hasonló tilalom van életben.
