Március első két hetében hatalmas mennyiségben, 208 millió honkongi dollár értékben foglaltak le feketepiaci cigarettát a helyi vámhatóság illetékesei. Hongkongban februárban, az új költségvetési törvény részeként hatályba lépett a dohányadó-emelés – közölte a Tobacco Reporter.
Jeff Lau Lau Leung-chi főfelügyelő, a Hongkongi Vámhivatal Bevételi Bűncselekményeket Vizsgáló Irodájának munkatársa hétfőn elmondta, hogy ha a dohányt legálisan hozták volna be, a csempészett termékekből körülbelül 147 millió hongkongi dollár (6,8 milliárd forint) adó folyt volna be.

Lau a cigaretták lefoglalásának növekedését a South China Morning Post cikke szerint az illegális dohánytermékek kereskedelme elleni, minden szinten fokozott végrehajtási intézkedéseknek és a művelet második szakaszára szánt hosszabb időtartamnak tulajdonította.
„Úgy véljük továbbá, hogy a bűnszövetkezetek számítottak a dohányadó emelésének lehetőségére, ezért nagyobb mennyiségű illegális cigarettát halmoztak fel előre, hogy az adóemelés után ellássák a piacot”
– mondta. Az adózatlan cigarettákat a „Vihar” kódnevű, városszerte zajló akció második szakaszában fedezték fel, amelynek keretében február 29. és március 14. között 776 embert tartóztattak le. Az akció első szakasza során, amelyre február 19. és 28. között került sor, a vámhatóság 538 személyt vett őrizetbe, és 10 nap alatt 62 millió hongkongi dollár (2,8 milliárd forint) értékű illegális dohányterméket foglalt le.
