Szlovákiában egyre nagyobb gondot jelent a csempészett és hamisított cigaretták terjedése. A nyári adatok szerint az adózatlan dohánytermékek aránya elérte a 7,7 százalékot, ami éves szinten körülbelül 95 millió eurós bevételkiesést okoz az államnak – írja az Infostart.
Ez azt jelenti, hogy átlagosan minden tizenharmadik cigarettásdoboz szlovák zárjegy nélkül kerül forgalomba. A Márkás Termékeket Gyártók Szlovákiai Szövetsége az „Empty Packs Survey” eredményeire hivatkozva hangsúlyozta, hogy a jelenség komoly gazdasági és jogi kihívást jelent.

Az adózatlan cigaretták forrása részben a külföldről legálisan behozott termékekből áll, amikor a fogyasztók kihasználják az árkülönbségeket. Ennél jóval problémásabbak azonban az illegális csatornák, ahol szervezett bűnözői csoportok nagy mennyiségű cigarettát juttatnak Szlovákiába. Korábban főként a posztszovjet államokból érkezett a csempészáru, de az utóbbi években egyre nagyobb teret nyernek a közvetlenül Szlovákiában működő illegális gyárak is, amelyek hamisított termékeket állítanak elő, amelyeket ismert márkákéra hajazó címkével adnak el. Ez különösen riasztó fejlemény, mivel a hamisítványok aránya folyamatosan emelkedik.
A szövetség arra is felhívta a figyelmet, hogy az előkészítés alatt álló szabályozási változások – például az ízesítések tilalma az e-cigaretták és nikotintasakok esetében – további kockázatokat hordozhatnak. Bár a cél a fiatalok védelme a nikotinfüggővé válástól, a tapasztalatok más országokból, mint Észtország vagy Dánia, azt mutatják, hogy a tiltás inkább a feketepiacot erősíti. Amennyiben Szlovákiában is hasonló folyamat indul el, az újabb tízmillió eurós nagyságrendű adóbevétel-kiesést és a szürkegazdaság további bővülését hozhatja.
