John Swinney, Skócia kormányfője elárulta, hogy beszélt Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel a kereskedelem „fontosságáról” a skót whiskyágazat számára – írja aThe Drinks Business.
A BBC által sugárzott The Sunday Show című műsorban Swinney, aki tavaly május óta tölti be a miniszterelnöki tisztséget, így nyilatkozott:
„Ő [Trump] nagyon szívélyesen és pozitívan nyilatkozott Skóciáról. Arra használtam fel a telefonbeszélgetést, hogy elmondjam Trump elnöknek, sok olyan kérdés van, amely számunkra, és különösen a whiskyipar számára fontos, mivel az Egyesült Államok nagyon jelentős piac a skót whisky számára”.
A Skót Whisky Szövetség (SWA) adatai szerint 2023-ban az Egyesült Államok a párlat legnagyobb exportpiaca volt 978 millió font (közel 500 milliárd forint) értékben, és a harmadik legnagyobb mennyiségben, 127 millió palack importjával (Franciaország az első, India a második).
„Nem beszéltünk konkrétan a vámokról, mert az első hívásunkban nem tartottam helyesnek, hogy ilyen részletekbe menjünk bele. Azt viszont kifejeztem, milyen fontosnak tartom a kereskedelmet a skót whiskyipar számára, és ezt fogom alapul venni a Trump elnökkel folytatott tárgyalások és megbeszélések folytatásához”
– árulta el Swinney.

Swinney a továbbiakban utalt arra, hogy Trump „lelkesedik” Skóciáért. A leendő 47. amerikai elnök édesanyja, Mary Anne MacLeod Trump a Külső-Hebridákhoz tartozó Lewis-szigeten született, és egy aberdeenshire-i, valamint egy dél-airshire-i golfpálya tulajdonosa is.
„Ha ez azt jelenti, hogy segít elkerülni olyan vámokat, amelyek károsak lehetnek a jogos és fontos, kritikus skóciai gazdasági érdekekre, akkor ne lepődjünk meg, ha Skócia kormányfőjeként e ezt a csatornát [Trump felhívása] használom fel ennek az eredménynek a biztosítására”
– mondta Swinney.
A Skóciához fűződő kapcsolata ellenére azonban Trumpnak van múltja, ami a skót whiskyipart elszigetelő vámokat illeti.
2019 októberében, Trump első elnöki ciklusa alatt az USA 25%-os vámot vetett ki a single malt skót whisky behozatalára, amit azért vállalt, hogy csapást mérjen az Egyesült Királyságra a Boeing és az Airbus közötti vitában.
A skót kormány 2021 novemberében közzétett jelentése szerint ez 9,5% és 19,6% közötti csökkenést okozott a single malt export mennyiségében. Az SWA szerint a vámok 18 hónapos időszakában az iparág több mint 600 millió fontot (közel 300 milliárd forintot) veszített az USA-ba irányuló exportban, ami napi 1 millió fontnak (közel 500 millió forintnak) felel meg.
