A Bundestag (a Németországi Szövetségi Köztársaság parlamentjének alsóháza) felszólította a szövetségi kormányt annak vizsgálatára, hogy betilthatók-e az egyszer használatosnak is nevezett, újra nem tölthető e-cigaretták – írta még múlt pénteken a Die Zeit.
A vonatkozó indítványt a kormánykoalíció frakciói nyújtották be, és olyan országok példáját követnék, mint Franciaország, Belgium vagy az Egyesült Királyság, ahol már tiltják ezeket a nikotintartalmú. A cél az ilyen termékek használatának visszaszorítása.

A képviselők emellett többségi támogatással döntöttek arról is, hogy a kereskedők kötelesek legyenek visszavenni a használt e-cigarettákat. Az újra nem tölthető e-cigaretták jelentős hulladékmennyiséget okoznak, és gyakran nem megfelelően kerülnek a szeméttárolókba. Ez környezeti terhelést és olykor tűzeseteket eredményez, továbbá a készülékekben található értékes nyersanyagokat (pl. lítium) nem hasznosítják újra.
A Szövetségi Tanács már hosszabb ideje sürgeti az eldobható e-cigaretták betiltását. A szövetségi kormány eddig jogi aggályokra hivatkozva óvatosan viszonyult a kérdéshez, ezért a folyamat 2023 óta elhúzódik.
Michael Thews, a baloldali SPD képviselője az újra nem tölthető e-cigarettákat az egészségre és a környezetre veszélyes, valamint erőforrás-pazarló termékeknek nevezte. Most azt vizsgálják, hogy egy ilyen tilalom jogilag megvalósítható-e.
