A német pénzügyminisztérium visszavonta a shishadohány csomagolására vonatkozó ellentmondásos szabályokat, amelyek heves visszhangot váltottak ki, és egyes kiskereskedők csődbe mentek – írja a DPA hírügynökség.
A kormány 2022-ben vezette be a szabályozást, hogy visszaszorítsa az adóelkerülést, amely a vízipipa-bárokban gyakori problémának számított. A bárok nagy tömegű csomagokat vásároltak, amelyeket kis adagokra osztva adtak el. A kormány rámutatott, hogy ez az esetek többségében adóelkerülésre adott lehetőséget, mivel az adagokban történő értékesítésre kisebb adókulcs vonatkozott. A vámtisztviselők által kiszabott bírságok ellenére a gyakorlat továbbra is nyereséges volt, egészen az új szabályozás bevezetéséig. Ez kitiltotta a 200 grammos és az 1000 grammos kiszereléseket a piacról. A 2022-ben bevezetett szabályok szerint csak a legfeljebb 25 grammos csomagokban lehetett vízipipa-dohányt forgalmazni Németországban.
2024. július 1-jétől azonban ezek a korlátozások megszűnnek, és ismét legális lesz mindenféle méretű csomagolás.
A dohányadó-törvény 2021-es reformjától a pénzügyminisztérium becslése szerint 2023-ban mintegy 155 millió euró többlet adóbevétel származott volna. Ám az adóbevételek nemhogy nőttek, hanem jelentősen csökkentek a feketepiac fellendülése miatt – közölte a Német Vízipipa-dohány Szövetség a DPA-val. Míg a fogyasztás az új csomagolási szabályok miatt megugró árak ellenére stabil maradt, a legális piac a 2021-es szintnek mindössze a tizedére esett vissza, és egyes kiskereskedők kénytelenek voltak bezárni – tette hozzá a Szövetség.

A magyar módosítás
Magyarországon is most módosulnak a vízipipa-dohányok csomagolásaival kapcsolatos szabályok.
A 2024. június 10-i Magyar Közlönyben jelent meg a kormány 120/2024. (VI. 10.) kormányrendelete a dohánytermékek előállításáról, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről, a kombinált figyelmeztetésekről, valamint az egészségvédelmi bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló 39/2013. (II. 14.) kormányrendelet módosításáról.
A módosítás tartalmazza egyebek között, hogy a 2024. június 25-i hatályba lépést követően a vízipipadohányt nemcsak tasakban, hanem csomagolási egységenként legfeljebb 50 g dohányt tartalmazó dobozban is lehet majd forgalmazni.
