Becsült olvasási idő: 1 perc
A génjeinken múlik, hogyan isszuk a kávét és milyen csokit szeretünk

Egy frissen felfedezett génváltozatnak köszönhetően a jövőben könnyebben lehet majd vizsgálni a kávé és a csokoládé egészségügyi hatásait.

Egyesek feketén, mások tejjel, esetleg cukorral, vagy édesítőszerekkel isszák a kávéjukat. Azonban nem a véletlenen múlik, milyen formában fogyasztjuk a napi feketét: a Northwestern Egyetem kutatói ugyanis kimutatták, hogy a génjeink határozzák meg a kávéfogyasztási szokásainkat – írja a National Geographic.

A kutatók genetikai vizsgálatokat végeztek, amelyek során kiderült, hogy egy bizonyos génváltozattal rendelkezők anyagcseréje gyorsabban dolgozza fel a koffeint. E személyek azok, akik jobban szeretik a kávé eredeti, kesernyés aromáját – írja a portál. Ugyanezen génváltozat eredményezi azt is, hogy egyesek a magasabb kakaótartalmú, keserű csokoládét kedvelik az édesebb tejcsokival szemben. Ezek az emberek azokhoz képest több kávét is fogyasztanak, akiknél a génváltozat nincs jelen.

„Ez azért érdekes, mert a gyorsabb koffein-anyagcsere génváltozata nem kapcsolódik az ízérzékeléshez. Ezek az emberek gyorsabban lebontják a koffeint, így annak a stimuláló hatása is hamarabb elmúlik náluk, épp ezért további kávét kell inniuk”

– magyarázta a National Geographic beszámolója szerint Marilyn Cornelis, a Scientific Reports folyóiratban közzétett kutatás vezetője. A kutatók szerint egyébként a génváltozattal rendelkező személyek a koffein élénkítő hatását egy tanult folyamat eredményeként összekapcsolják a kesernyés ízvilággal, s előszeretettel fordulnak a keserű kávé vagy csokoládé felé. A kutatók azért örülnek a génváltozat felfedezésének, mert így a kávé (és a csokoládé) közvetlen egészségügyi hatásait is könnyebben lehet majd vizsgálni.

Egyébként a csokoládéban is van koffein. A 70-85 százalékos kakaótartalmú étcsokoládé 10 dekás táblájában kb. 80 miligramm koffein található, ami egy-másfél presszókávé koffeintartalmának felel meg. Egy tábla tejcsokiban már csupán 20 miligramm koffein van, míg a fehércsokoládéból ez hiányzik.