Az Index írt arról a napokban, hogy sorozatos megkereséseket kapnak azzal kapcsolatban, hogy sok fogyasztó úgy érzi, megváltozott a cigarettája íze, mióta egységes csomagolásban kapható. A portál arról is ír, hogy a Nemzeti Dohányboltok dolgozói is sok kritikát kapnak az új csomagolású termékek miatt.
„Megkérdeztünk több Nemzeti Dohányboltot, és mindenhol megerősítették, hogy rengeteg panasz érkezik hozzájuk, sok vevő elégedetlen a megszokott cigarettájával. Az egyik budai dohánybolt eladója elmesélte, olyan is volt, hogy visszavitték neki a bontott dobozt azzal, hogy az egységes küllem miatt biztosan valami tévedés történhetett, és mást kaptak, mint amit kértek. Pedig nem. Egy belvárosi dohányüzlet személyzete pedig azt mondta, van olyan konkrét termék, amellyel kapcsolatban annyi vásárló reklamált nála, hogy ő már inkább azt tanácsolja, szokjanak át egy másik márkára, hátha az jobban ízlik, mint a régi kedvencük. A visszajelzésekben egyetlen dolog közös: senki szerint sem előnyére változott az ízélmény”
– áll a portálon. A Tobacco 2022/03-as lapszámában lesz egy cikkünk, amelyben trafikosokat kérdeztünk az egységes csomagolásra való átállás tapasztalatairól. Ebben szóba került az ízkérdés is.
„A fogyasztók egy kis részében felmerült a kérdés, hogy változott-e a termékek összetétele, ízvilága. Bennünket a beszállítók úgy tájékoztattak, hogy nem, és biztos vagyok abban, hogy ez megfelel a valóságnak”
– mondta lapunknak az egyik nyilatkozó trafikos, de ők is beszámoltak arról, hogy komoly kritikákat kaptak, egyikükhöz még a doboz cigit is hozzávágták, mondván, nem azt kérték. Az Indexnek nyilatkozó egyik gyártó is azt írta, „változatlan minőségben érhető el” minden egységes csomagolásba került termékük. Így fogalmazott:
„Mint a jelenlegi helyzet is mutatja, a fogyasztóknak elég feldolgozni a csomagolás megváltozását, ezt semmi esetre sem tetéztük volna azzal, hogy a terméken magán is változtatunk.”

A gyártók tehát egyelőre nem változtattak a cigaretták összetételén, az Index szerint az ízváltozást önmagában előidézheti a csomagolás változása is.
„Elképzelhető, hogy a sprőd vizualitás az aromát is módosítja, méghozzá pszichésen. (…) Azt, hogy a megszokottól eltérő, standard csomagolás kedvezőtlenül befolyásolhatja az érzékeket, ausztrál kutatások is megerősítették. Több ezer dohányost kérdeztek meg erről, és 70 százalékuk határozottan gyengébb minőségűnek találta az egységes külsejű cigarettákat, méghozzá annyira, hogy 81 százalékuk legalább egyszer gondolt arra, hogy abbahagyja a füstölést”
– írja az Index, ahol cikkünk megírásakor már 8500 szavazat érkezett arra a kérdésre, hogy változott-e a cigaretták íze az új csomagolással. A portál olvasóinak több mint fele, 4600-an arra nyomtak, hogy egyértelműen igen, s csak 1200-an arra, hogy ugyanolyan, mint volt.
