Egy új kutatás szerint azok, akik középkorukban szoknak le a dohányzásról, tíz éven belül ugyanakkora eséllyel kerülhetik el a demenciát, mint akik soha nem dohányoztak.
A The Lancet Healthy Longevity folyóiratban megjelent tanulmány több mint 9400 ember adatait vizsgálta Európában és az Egyesült Államokban, és azt az eredményt találta, hogy a leszokás nemcsak a tüdőnek és a szívnek, hanem az agynak is jót tesz – írja a Guardian.
A dohányzásról való leszokás a verbális készségek hanyatlásának ütemét a felére csökkentette, a memória romlását pedig 20 százalékkal lassította. Dr. Mikaela Bloomberg, a University College London kutatója (és a tanulmány vezető szerzője) szerint
„még ötvenes éveinkben is érdemes abbahagyni a dohányzást – a szervezet és az agy is képes regenerálódni”.
A vizsgálat során a kutatók a 40 év feletti felnőttek kognitív teljesítményét követték nyomon hat éven keresztül. Míg a dohányosok és a leszokók kezdeti eredményei hasonlóak voltak, a leszokók szellemi képességei idővel érezhetően jobban megőrződtek. A szakemberek szerint a nikotin és a füstben található vegyületek ronthatják az agyi vérkeringést, krónikus gyulladást okozhatnak, és oxidatív stressz révén közvetlenül pusztíthatják az idegsejteket.
Az Alzheimer’s Society és az Alzheimer’s Research UK szakértői egyaránt kiemelték, hogy a dohányzás a demencia egyik legjelentősebb kockázati tényezője, de a folyamat megfordítható. A leszokás, a rendszeres mozgás, az egészséges étrend és a mérsékelt alkoholfogyasztás mind segíthetnek megőrizni a szellemi frissességet.
Dr. Julia Dudley, az Alzheimer’s Research UK kutatási vezetője ugyanakkor óvatosan fogalmazott:
„A dohányosoknál megfigyelt nagyobb mértékű kognitív hanyatlás nem feltétlenül jelenti azt, hogy ezek az emberek biztosan demenciát fognak kialakítani.”
Mint mondta, a két csoport közötti különbségeket a társadalmi–gazdasági háttér vagy az alkoholfogyasztás is befolyásolhatta.
Borítókép forrása: Freepik/Freepic.diller

