Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 2 perc
A dohányfogyasztásra is hathat a gázai konfliktus

Az Izraellel szomszédos Jordániában bojkottot hirdettek a gázai megszállást támogató nemzetközi vállalatok ellen.

Egészségügyi szakértők arra ösztönzik a jordániaiakat, hogy hagyjanak fel a dohányfogyasztással, és ne térjenek át a helyben előállított alternatívákra – írja a The Jordan Times.

A helyi dohánytermék-kiskereskedők és -forgalmazók arról számoltak be, hogy szerény mértékben csökkentek a dohánytermékek eladásai azon nemzetközi márkák esetében, amelyek gyártói bejelentették, hogy támogatják az izraeli hadsereg gázai megszállását.

A gázai konfliktus közepette ugyanis a jordániai fogyasztók bojkottot indítottak a megszállást támogató nemzetközi dohánycégek termékei. Számos nemzetközi vállalatnak készletveszteséggel és készpénzhiánnyal kell szembenéznie a folyamatos bojkott miatt a The Jordan Times cikke szerint.

Képünk illusztráció, földrengés utáni állapotfelmérés Gázában 2022 augusztusában (Fotó: Mohammed Ibrahim / Unsplash)

Muhammad Anees Abdallah, a Jordániai Dohányzásellenes Társaság főtitkára a lapnak elmondta, hogy a jordániaiak többsége nagyon ki van téve a dohányzás egészségügyi kockázatainak. „A jordániai férfiak több mint 66 százaléka dohányzik” – mondta Abdallah.

A jordániai háztartások havonta 73,6 jordániai dinárt (36 500 forintot) költenek dohánytermékekre. Ehhez képest az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavalyi jelentése szerint az átlagos háztartás havi kiadása gyümölcsökre nem haladja meg a 27 dinárt (13 400 forintot), míg a tejtermékekre és tojásra 38 dinárt (18 800 forintot), húsra és baromfira pedig 50 dinárt (24 800 forintot) költenek.

Beduinok a jordániai Rum vádiban 2018-ban (Fotó: Földi Bence / Tobacco)

Abdallah hangsúlyozta, hogy a dohányfogyasztókat arra ösztönzik, hogy a dohánytermékek bojkottálásából származó pénzeszközöket a gázai lakosság megsegítésére fordítsák.

Abdel Rahman Shaher tüdőgyógyász a The Jordan Timesnak elmondta, hogy ez egy kiváló lehetőség a jordániaiak számára, hogy megvédjék egészségüket és értékeiket.

A dohányzásról történő leszokás számos egészségügyi előnnyel jár, egyebek között csökkenti a szívbetegségek, a tüdőrák és a légzőszervi megbetegedések kockázatát. Mind az egyének, mind a nagyobb közösség számára ez egy win-win helyzet”

– fogalmazott Shaher, hangsúlyozva, hogy a dohányzás elleni kampány nem csupán a bojkottról szól, hanem arról, hogy felelősséget vállalunk az egészségünkért, és pozitív hatást gyakorolunk a társadalomra. A tüdőgyógyász úgy véli, a jordániaiaknak lehetőségük van arra, hogy ne csak a Gázával való szolidaritásukat fejezzék ki, hanem saját jólétüket is előtérbe helyezzék, és hozzájáruljanak egy egészségesebb, füstmentes jövőhöz.