Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
A cigit és e-cigit is fogyasztók nagy eséllyel folytatják a dohányzást
Egy új kutatás vizsgálta a párhuzamosan cigarettát és e-cigarettát is fogyasztó dohányosokat.

Egy, a Tobacco Control című szaklapban közzétett új kutatás szerint a legtöbb felnőtt, aki egyszerre dohányzik és e-cigizik, valószínűleg hosszú távon folytatja a dohányzást vagy a kettős használatot – írja az EurekAlert.

A kutatók 545 kettős használót vizsgáltak a U.S. Population Assessment of Tobacco and Health Study elsőtől ötödik hullámig tartó időszakában (2013/2014 – 2018/2019). A hat év adatai során a résztvevők csaknem felénél (42 százalék) az volt a leggyakoribb minta, hogy idő előtt abbahagyták az e-cigizést, de továbbra is dohányoztak.

A résztvevők mindössze 10 százaléka hagyta abba mind az e-cigarettázást, mind a cigarettázást idő előtt, és a kettős felhasználók 15 százaléka folytatta mindkét termék használatát. Azok a kettős felhasználók, akik az első hullámban ritkábban dohányoztak, nagyobb valószínűséggel hagyták abba mindkét terméket idő előtt, vagy fokozatosan hagyták abba a dohányzást.

E-cigarettázó férfi a németországi Bonnban, 2018-ban. Képünk illusztráció (Fotó: Mika Baumeister / Unsplash)

Ez egy megfigyeléses vizsgálat volt, és a termékhasználat önbevalláson alapult, nem biokémiailag igazolt. A hullámok közötti termékhasználatra vonatkozóan nem állt rendelkezésre információ.

Eredményeink azt sugallják, hogy 2019 előtt a[z e-cigaretta] nem járult hozzá a dohányzásról való jelentős leszokáshoz a lakosság szintjén”

– írták a tanulmány szerzői, akik szerint indokolt a trendek követése, figyelembe véve az e-cigaretta piac gyors fejlődését.