Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 2 perc
A britek akár még fizetnének is a terhes nőknek, hogy e-cigarettára váltsanak

Az alternatív termékek fontos szerepet játszanak az Egyesült Királyság füstmentességi tervében.

A brit kormány kedden közölte, hogy akár egymillió dohányost is arra ösztönözhetnek, hogy e-cigarettára váltsanak, míg a terhes nők pénzügyi segítséget is kaphatnak a váltás érdekében – írja a Reuters.

Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, kísérleti jelleggel már működött hasonló program a szigetországban. Tavaly nyáron egy, a Norfolk megyei tanács által finanszírozott program keretei között egy kísérleti utalványprogramot hoztak létre, hogy segítsenek azoknak a betegeknek, akik korábban már megpróbáltak leszokni a dohányzásról, de nem jártak sikerrel. A projekt sikeresnek bizonyult, ugyanis az utalványt beváltó dohányosok 42 százaléka egy hónapon belül leszokott a hagyományos cigarettáról.

A kiterjesztett program keretében most országszerte majdnem minden ötödik dohányos kap egy e-cigaretta indulócsomagot, valamint a dohányzásról való leszokást segítő támogatást. A terhes nőknek is ajánlanak majd utalványokat, hogy segítsenek nekik leszokni a dohányzásról. Mindez a kormány azon céljának részet képezi, hogy a dohányosok arányát a jelenlegi 13%-ról a lakosság legfeljebb 5%-ára csökkentsék.

Fotó: Heidi Fin / Unsplash

A brit egészségügyi minisztérium szerint bár a dohányzók aránya világszerte átlagosan magasabb, mint az Egyesült Királyságban, még mindig ez okozza a legtöbb megelőzhető halálesetet.

E-cigi ellenes osztagok

A brit kormány ugyanakkor fontosnak érzi a fiatalok e-cigi használatának visszaszorítását, hogy minél kevesebb új nikotinfüggő alakuljon ki. Ennek érdekében „illegális e-cigi osztagokat” hoznak létre a 18 év alatti fiataloknak történő illegális e-cigaretta értékesítés kordában tartására – számol be a Tobacco Reporter.

Neil O’Brien, az új terveket bemutató egészségügyi miniszter elmondta, hogy az új, illegális e-cigikkel foglalkozó bűnüldözési csoport az egész ország területén fog dolgozni, és le fogja nyomni azokat a vállalkozásokat, amelyek gyermekeknek adnak el ilyen termékeket. Az osztagok emellett megosztják a tudást regionális hálózatok és a helyi hatóságok között.

A Forest nevű dohányzók jogaiért küzdő szervezet üdvözölte a tudásközpontú megközelítést.

„Az oktatás mindig jobb, mint a kényszerítés, ezért örülünk, hogy a kormány a jelek szerint a dohányzásról történő leszokás tekintetében a répa és nem a bot megközelítését részesíti előnyben”

– mondta Simon Clark, a Forest igazgatója.