Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 1 perc
36,3 milliárd forinttól esett el a költségvetés 2023-ban az illegális dohánykereskedelem miatt

A NAV szerint az illegális kereskedelem káros a közegészségügyre és a fogyasztókra nézve egyaránt.

Tudjuk, a dohányzás káros az emberi egészségre, de az illegális dohánytermékekkel való kereskedelem sem a feltétlenül kisimult, nyugalmas élet záloga, ugyanis folyamatos stresszt és álmatlan éjszakát okozhat a bűnözők számára. Az elmúlt időszakban a NAV két dunántúli megyében is alaposan odapörkölt a dohánycsempészeknek, összesen mintegy 14 500 doboznyi cigarettát lefoglalva, illetve – együttesen – huszon-milliós nagyságrendű csalásokra rávilágítva”

írta keddi közleményében a NAV. A Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság a Bevetési Igazgatósággal együttműködésben, a Keszthelyi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályának információja alapján szeptemberben helyszíni razzia során Kehidakustány településén érte tetten azt az illegális cigarettacsempészt, akinél magyar zárjegy nélküli, különböző fajtájú, adózatlan dohánytermékeket találtak. A rajtaütés során mindösszesen 11 010 doboz (220 200 szál) cigarettát foglaltak le, amely a költségvetésnek 17 836 647 Ft vagyoni hátrányt okozott.

Fotó: NAV

Egy megyével távolabb a Vas Vármegyei Vizsgálati Osztály nyomozói közösen kutattak a NAV Bevetési Igazgatóság járőreivel Hegykő községben, ahol 3 295 doboz adózás alól elvont, zárjegy nélküli cigarettát, valamint 3 087 500 Ft és 2 450 euró – vélhetően illegális úton szerzett – készpénzt találtak. A bűncselekménnyel a költségvetésnek okozott vagyoni hátrány mértéke összesen 5 413 932 Ft.

A veszprémi, és a vasi esetben is jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntett elkövetésének gyanúja miatt indult eljárás az elkövetőkkel szemben, akik a hatályos jogszabály alapján akár 5 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethetők.

Az illegális kereskedelem megnehezíti a cigarettázás elterjedtségének csökkentését célzó törekvéseket, káros a közegészségügyre és a fogyasztókra nézve egyaránt, valamint pénzügyi károkat okoz a költségvetésnek és a jogszerűen működő piaci szereplőknek. A nem legális forrásból származó dohánytermékek a tavalyi év során 36,3 milliárd forint adóbevételtől fosztották meg a magyar költségvetést. Figyelem! Dohánytermék Magyarországon kizárólag dohányboltokban értékesíthető!”

– zárta közleményét a NAV.