2024 augusztusában az egy évvel korábbiakat átlagosan 3,4 százalékkal meghaladták, júliushoz viszonyítva átlagosan nem változtak a fogyasztói árak – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A tavaly augusztusihoz viszonyítva az élelmiszerek ára 2,4 százalékkal nőtt, ezen belül az alkoholmentes üdítőitaloké 4,4 százalékkal – közölte az MTI. A KSH jelentése szerint a szolgáltatások 9,5 százalékkal drágultak. A ruházkodási cikkek ára 4,5, a szeszes italok, dohányáruké 3,9 százalékkal emelkedett, utóbbin belül a dohányáruké 3,8 százalékkal. A háztartási energia 4,3, ezen belül a vezetékes gáz 9,4, az elektromos energia 1,7 százalékkal olcsóbb lett. A tartós fogyasztási cikkekért 0,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni. A gyógyszer, gyógyáruk 5,9 százalékkal drágultak, a járműüzemanyagok 2,9 százalékkal olcsóbbak lettek. Júliushoz viszonyítva, egy hónap alatt a fogyasztói árak átlagosan nem változtak.
Az előző hónapokhoz hasonlóan augusztusban is a piaci várakozásoknak megfelelő alacsony szinten maradt az infláció – értékelte a legfrissebb adatokat keddi közleményében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Az MTI beszámolója szerint a miniszter megjegyezte: az élelmiszerárak dezinflációját a mezőgazdasági termelői árak jelentős mértékű visszaesése okozza, ami előre vetíti, hogy egyes élelmiszer termékpályákon még csökkenhetnek az árak a következő hónapokban, ami tovább erősítheti a kereslet növekedését.

Nagy Márton közölte, az infláció alacsony szinten tartása érdekében, a kormány továbbra is fenntartja az olyan célzott és hatékony intézkedéseket, mint az online árfigyelő rendszer. Szerinte a tartósan alacsony infláció kiszámíthatóságot és a magas bérnövekedésnek köszönhetően reálbér-növekedést jelent, így az egyaránt jó a családok és a vállalkozások számára is. Megjegyezte: a fizetések vásárlóerejének tavaly szeptember óta tartó növekedése érdemben hozzájárul az óvatossági motívum fokozatos oldódásához, a fogyasztói bizalom erősödéséhez, ezáltal a fogyasztás bővüléséhez.
