Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
173 millió eurót bukott Horvátország az illegális dohánykereskedelem miatt
Egy felmérés szerint Horvátország 2021-ben 1,3 milliárd horvát korona (65 milliárd forint) költségvetési bevételtől esett el a cigaretta és a dohány illegális kereskedelme miatt.

A Horvát Munkaadók Szövetsége (HUP) és az Ipsos piackutató cég által készített felmérés célja az volt, hogy kiderítse, valójában mekkora az adózatlan dohánytermékek piaca, és milyen hatással van az ország gazdaságára.

2021 decembere és 2022 januárja között egy reprezentatív felmérésben 3062, 19 éves és idősebb válaszadót kérdeztek meg. Az eredmények szerint 27,9 százalékuk dohányzik, ez a szám az emelkedő árak ellenére is stabil maradt – számol be a Tobacco Journal a Total Croatia News alapján.

Iva Tomić, a HUP vezető közgazdásza elmondta, hogy az állam nyomkövető rendszereket vezet be, és az illegális kereskedelem visszaszorítása érdekében személyenként két csomagra korlátozza a dohánytermékek behozatalát az EU-n kívüli országokból. Tomić hozzátette:

„A felmérés szerint az adózatlan dohánytermékek aránya éves szinten 19 százalék, és ez főként az adózatlan vágott dohányt jelenti. A jó szabályozási és adókörnyezet kulcsfontosságú az üzleti stabilitás szempontjából, és a dohánypiac valamennyi résztvevőjének érdeke.”

A Total Croatia News szerint 2021-ben a dohánytermékek jövedéki adójából és áfájából származó bevétel mintegy 8 milliárd kuna (402 milliárd forint) volt, ami a teljes adóbevétel 8 százalékát teszi ki.